Sözümüz söz, sermayemiz güven...

Ürünler

Yağlı Tohumlar

Soya fasülyesi ve küspesi

Soya, kolesterol ve doymuş yağlar içermeyen yapısı, yüksek kaliteli protein içeriği ile çok yönlü olarak yararlanılabilen bitkisel bir gıda maddesidir. Soya fasulyesinin işlenmesiyle elde edilen soya yağı, soya lesitini, soya sosu, soya unu, soya eti ve kıyması, soya sütü gibi ürünler gıda sektörümüzdeki birçok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Soya küspesi bir çok çalışma ile yararlılığı kanıtlanmış bir kaliteli yem ve yem katkılarındandır. Gerek büyükbaş, gerek küçükbaş ve özellikle de kanatlı beslenmesinde ve bu alanlarda her türlü verim artışı sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.

Ayçiçegi tohumu ve küspesi

Ayçiçeği, tohumlarından yağ elde etmek amacıyla yetiştirilir. Düşük asitli ve sarımtırak renkli olan bu sıvı yağ, yemeklik olarak kullanıldığı gibi margarin, sabun ve yağlıboya yapımında da kullanılır. Ayçiçeği tanelerinden yağ elde edildikten sonra, geriye kalan küspe, hayvan yemi olarak kullanılır. Ayçiçeği tohumlarının bin tanesinin ağırlığı 70 ile 200 gram arasındadır. Yağlı çeşitlerin tohumları daha küçük, çerezlik çeşitlerin ise daha büyüktür. Tanesi küçük olan tohumlarda yağ nisbeti daha fazla, tanesi büyük olanlarda ise yağ nisbeti daha düşüktür. Ayçiçeği, bitkisel yağ sanayiinin hammaddesini veren bitkilerin başında gelmektedir. Ayçiçeği yağı en kaliteli ve lezzetli yağlardandır. Ayçiçeği küspesinde önemli oranda(yüzde 20) protein ve bir miktar yağ (yüzde 1-7) bulunduğu için çok besleyici bir hayvan yemidir. Bilhassa sığır ve süt inekleri için değerli bir besindir.

Kanola tohumu ve küspesi

Tohumunda yüksek oranda yağ mevcuttur. Yetiştirme koşullarına ve çeşit özelliklerine göre % 40 -50 oranında yağ içerir. Küspesi % 40 oranında protein içerir. Bu özelliğiyle soya fasulyesine yakın bir özellik sunar. Kanola tohumlarının insan ve hayvan sağlığına zararsız yağ çözücüleri ile yağların tohum ve meyvelerden ayrıştırılması veya yağı alınmış proteince zengin kalıntıların elde edilmesi işlemi sonucu ortaya çıkan ürün kanola küspesidir. Kanola tohumlarından yağ çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspesinde % 38-40 oranında protein bulunduğundan soya küspesi ile karıştırılıp hayvan yemi olarak kullanılabilmektedir.

Mısır

Mısır tanelerinden elde edilen mısırözü yağının, sıvı bitkisel bir yemeklik yağ olarak, damar sertliğini önlediği bilinmektedir. Bunun yanında besleyici değerinden dolayı mısır taneleri hayvanlar için de yem sanayisinde kullanılmaktadır. Tanelerinden un elde edilmektedir.

Bugday

Buğday başta unlu mamuller olmak üzere birçok gıda ve sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Buğdaydan elde edilen unun büyük bölümü ekmek yapımında kullanılır. Durum buğdayının unundan ise genellikle makarna yapımında kullanılan irmik elde edilir. Besin değeri daha düşük olan buğdaylar ve kırma denen öğütme artıkları da evcil hayvanlara yem olarak verilir. BSTS / Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Terimleri Sözlüğü