Sözümüz söz, sermayemiz güven...

Kurumsal

Dünden Bugüne

1955

Osman Torun İstanbul’a geldi. Atıl Han’daki çay ocağına ortak oldu. 3 yıl sonra büyük oğlu Aziz Torun, 8 yaşındayken İstanbul’a yanına, yardım etmeye ve okumaya geldi.

1960

Anne Kamer Torun ile küçük oğlu Mehmet Torun’u da alıp İstanbul’a geldi. Aynı yıl içinde Mercan Yokuşu’nda ilk ortak bakkal dükkanı açıldı. İki yıl sonra Osman Torun ortağı olduğu bakkal dükkanının tamamını devraldı.

1980

80’li yıllarda Unkapanı’nda toptancılık yılları başladı. İlk inşaatçılık deneyimleri kazanıldı.

1986

Torunlar Gıda A.Ş ve Torunlar İnşaat A.Ş ticaret hayatına başladı.

1991

Tayland’dan ilk pirinç ithalatı gerçekleştirildi. Aynı yıl ilk şeker ithalatı da yapıldı.

1994

Azerbaycan, İran, Kuzey Irak, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan’a şeker ihracatı yapıldı. ABD’den pirinç ve kuşe kağıt ithal edildi. Yıl bitmeden Torun Kağıt Pazarlama A.Ş ticaret hayatına başladı.

1996

Çay sanayiine girildi. Torun Çay Sanayi ve Ticaret A.Ş kuruldu.

1997

Toray İnşaat kuruldu, Bursa Zafer Plaza inşaatına başlandı. Aynı yıl Ankara’daki Ankamall ve Crowne Plaza otelinin sahibi olan Yeni Gimat İşyerleri İşletmesi A.Ş.’nin hissedarı olundu.

1999

Bursa Zafer Plaza açıldı.

2000

Yeni Binyıl ‘ın başlarında Uzunköprü , Bandırma ve Mersin’de çeltik fabrikaları açıldı.

2004

Afyon Özçiçek Yağ Fabrikası kuruldu. Adana’da yağ işleme tesisleri açıldı. Kütahya Şeker Fabrikası Özelleştirme İdaresi’nden alındı. Antalya Deepo Outlet Center açıldı.

2005

Kütahya Şeker Fabrikası bünyesinde Küp Şeker Tesisi açıldı. Marmaris Netsel Marina ortaklığı başladı.

2007

Bursa Korupark Evleri’nde daire teslimatları başladı. Korupark AVM kapılarını açtı. Aynı dönemde Mall of İstanbul’un Mahmutbey’deki arsası alındı ve proje geliştime çalışmaları başladı.

2008

Bandırma Yağ Fabrikası kuruldu. Toray İnşaat’ın unvanı Torunlar GYO olarak değişti. İstanbul’da Torium AVM projesinin inşaatı başladı. Nishistanbul projesine başlandı.

2010

Torunlar GYO halka arz sürecini tamamladı. Hisselerinin satışa sunulduğu gün, 47. büyük şirket olarak işlem gördü. Torium AVM açıldı. Ali Sami Yen Stadyumu arsası üzerindeki ortaklık çerçevesinde proje geliştirme çalışmaları başladı.

2011

Mall of İstanbul residence satışları başladı. Zincirlikuyu Esentepe’de Torun Tower inşaatı başladı.